Quantcast
Channel: SzegedCafé » SZKT
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Elege lett a politikai harcból a volt SZKT-igazgatónak

$
0
0

Szeptember 18-a óta folyik a kemény politikai adok-kapok Szegeden, ami egyébként sem meglepő, pláne nem az önkormányzati választások előtt szűk három héttel. A Civil Város Unió a piros trolik beszerzése kapcsán érez offshore hátterű céget és elherdált egymilliárd forintot, amit a Szegedi Közlekedési Kft. korábbi ügyvezető igazgatóján Dózsa Gáboron, valamint Botka László polgármesteren kérnek számon. A városházi közlemény után ezúttal Dózsa Gábor törte meg a csendet, és válaszolt az általa valótlannak vélt állításokra.

Előzmények: 1 milliárd forint és offshore cég

Az új szegedi trolik beszerzése kapcsán fogalmazott meg kérdéseket egy héttel ezelőtt a Civil Város Unió, amelyet Botka László polgármesternek szegeztek. Ezekben állításoknak is beillő kérdéseket tettek fel, mint például: “Hogyan kerülhetett annak idején egy offshore cég magyarországi képviselője a Szegedi Közlekedési Társaság élére?

Fotó: SzegedCafé

Az üggyel szeptember 18-án Haág Zalán, a KDNP szegedi elnöke is foglalkozott, a Városháza előtt tartott sajtótájékoztatóján újabb három kérdést tett fel, szintén a polgármesternek:

1. Miért került egy szegedi trolibusz 800 ezer euróba (kb. 250 millió forint), vagyis miért volt drágább 220 ezer euróval (kb. 70 millió forinttal), mint az a hasonló kategóriájú jármű, amit Budapest idén tervez beszerezni?

2. Ki a felelős azért, hogy Szeged városa csaknem 1 milliárd forintot bukott ezen a troliüzleten? Ki járt jól ezzel az ügylettel?

3. Ismerte-e a város számára előnytelen trolibusztender minden részletét a polgármester, avagy most jutott tudomására az egymilliárd forintos pluszkiadás? Ha tudott róla, magyarázza meg, mi indokolta az egymilliárd forinttal drágább járműbeszerzést! Ha különös módon most jutott a fenti információk birtokába, indít-e vizsgálatot, hogy megtalálja az előnytelen trolibiznisz felelőseit? Mit kíván tenni annak érdekében, hogy megtérüljön a várost, illetve a szegedieket ért egymilliárd forintos kár?

Dózsa Gábor megunta, cikkben válaszolt a vádakra

A múlt heti KDNP-s sajtótájékoztató kapcsán a szegedi polgármesteri kabinet korábban úgy reagált: Dózsa Gábor feljelentést tesz a hazug állítások miatt, a csendet megtörve azonban válaszolt is az őt (is) célzó támadásokra.

Az SZKT volt ügyvezetője szerint nem csoda, hogy ismét támadja őt a jobboldal, hiszen kampány van, ráadásul négy évvel ezelőtt, 2010-ben is hasonló volt a forgatókönyv, ráadásul büntetőfeljelentést is tettek ellene. Ugyanakkor emlékeztetett: “…az összes hatóság nyomozott és vizsgálta az ellenem felhozott vádakat. Soha semmilyen eljárás sem állapított meg még szabálytalanságot sem, nemhogy bűncselekményt.” Dózsa szerint tehát ismét politikai fogásról van szó, éppen ezért “megalapozatlan vádjaikat a nyomozóhatóságok és a bíróság előtt kell, hogy igazolják.”

Csehországban véglegesítik a trolit.

A Szegedi Közlekedési Kft. 2010-ben leváltott ügyvezetője szerint nem igaz, hogy a BKV 580 ezer euróért vásárolhat Solaris-Skoda trolikat, ugyanis jelenleg a harmadik közbeszerzést írták ki, így egyelőre nincs eredményesen lezárult eljárás, vagyis a budapestiek legfeljebb irigykedve nézhetnek Szegedre.

Dózsa Gábor szerint Budapest teljesen más műszaki feltételekkel rendel trolit, ráadásul több mint százat, így a szegedi 13 darabbal a Solaris üzletileg nem akart foglalkozni. Az árakat sem tartja magasnak, azok ugyanis véleménye szerint megfelelnek az akkori piaci áraknak, ráadásul több európai nagyváros – Limognes, Modena, Lausanne, Róma – is hasonló áron szerezte be a járműveket.

Az SZKT egykori ügyvezetője végül tételesen is megválaszolta az őt és a tendert ért támadásokat:

“- Hazugság, hogy a Szegedi Közlekedési Kft. élére offshore cég képviselője került, mert nem képviseltem és nem képviselek semmilyen offshore céget és tulajdonomban sincs és nem is volt.
- A közbeszerzési eljárást annak minden dokumentumát a magyar közreműködő szervezet ellenőrizte, melyben 2010 óta az Önök által kinevezett vezetők ülnek, így kérdezzék Őket.
- A közbeszerzési eljárásokban a Szeged Város és az Uniós ellenőrző szervek által delegáltak vettek részt, a végső javaslatot a bíráló bizottság tette, melynek a trolibusz beszerzés kapcsán nem voltam tagja.
- Hazugság, hogy a „városvezetés a legdrágább megoldást” választotta, mert az olcsóbb ajánlat lett kihirdetve győztesnek, és nem a városvezetés, hanem a bíráló bizottság által.
- Szeged város polgárai jártak jól ezzel az „ügylettel” mert korszerű trolibuszokkal közlekedhetnek, melyek árát nagy részben az Európai Unió fizette.
- A kitalált egy milliárd forint semmire se lenne elég, mivel Önök még azt sem tudták kilobbizni, hogy Szeged városa a megmaradt KÖZOP pénzekből felújíthassa a 4-es villamos külső szakaszát.”

Az ügy tehát jelenleg itt tart. A vádakra egyelőre ezek a válaszok, ám Dózsa Gábor szavaiból arra lehet következtetni: jogi úton a kampány után is folytatódni fog a vita. Az SZKT volt ügyvezetője azt még hozzátette: a városi Fidesz-KDNP frakció által a trolibeszerzés elé gördített akadályok miatt Szeged nagyjából félmilliárd forinttal volt kénytelen többet fizetni a trolikért.

A Civil Város Unió legújabb közleménye szerint azonban a közel 800 ezer euróba kerülő szegedi trolikhoz képest a budapesti tenderen például az Ikarus-Trolza konzorcium ajánlati ára 477 ezer euró volt a csuklós és 331 ezer a szóló járművekre, ami együtt is csak 9000 euróval drágább mint egy darab szegedi troli.

Korábban írtuk:

Névtelen feljelentés miatt csúszhat tovább a troli-projekt
Heves vitákkal zárult az átvilágító bizottság munkája
MSZP: Hol vannak a trolik?
Gyimesi beperelte Botkát
Az SZKT is megszólalt troliügyben
Botka: 250 milliós kár érhette Szegedet


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles